Plzeň - základní informace


Roku 1295 byla na soutoku řek Radbuzy a Mže založena českým králem Václavem II. Nová Plzeň - jen 9 km severozápadně od původní staré Plzně. Stalo se tak na křižovatce tří důležitých obchodních cest - norimberské, řezenské a saské.

Nová Plzeň vyrůstala velmi rychle a brzy se stala nejen významným obchodním centrem, ale po Praze a Kutné Hoře i třetím největším královským městem.

Přední postavení mezi českými městy si Plzeň udržela po 700 letech historie dodnes, kdy se svými 165 000 obyvatel je důležitým kulturním, hospodářským, dopravním, obchodním a průmyslovým centrem, známým především výrobky Plzeňských pivovarů a závodů Škoda.
Stejně tak je považována za centrum vzdělanosti regionu - vedle celé řady základních i středních škol různých zaměření je sídlem Západočeské univerzity a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.


Jakých však bylo těch 700 let historie?

Počátkem 15. století byla Plzeň původně jedním ze středisek husitského hnutí, ale po vypuzení husitského vojevůdce Jana Žižky a jeho stoupenců v roce 1420 se stala až do 17. století pevnou baštou českého katolicismu.

Hospodářský i kulturní rozmach přinesla druhá polovina 15. století a následující 16. století, kdy se také mimořádně rozvíjela stavební.
Již v roce 1468 byla v Plzni vytištěna první česká kniha Kronika trojánská. Období renesance, spojené s čilými styky s Norimberkem a Řeznem, představuje v plzeňských dějinách éru rozkvětu.
Tuto prosperitu však narušila třicetiletá válka a v roce 1618 byla Plzeň poprvé ve své historii dobyta protestanskými oddíly hraběte Arnošta z Mansfeldu.

K novému rozmachu města došlo teprve v 19. století s nástupem průmyslové revoluce - v roce 1848 byl založen světoznámý Měšťanský pivovar Prazdroj, v roce 1859 vznikly strojírenské Škodovy závody a v letech 1861 - 1876 byla vybudována rozsáhlá železniční síť.
Z této doby pochází také budova Velkého divadla, Západočeské muzeum a židovská synagoga.
Do 20. století vstupuje Plzeň jako rozvinuté průmyslové, hospodářské a kulturní město, které však čekaly těžké zkoušky - hospodářská krize a dvě světové války. Plzeň byla osvobozena 6.5.1945 americkou armádou pod vedením generála G. S. Pattona, ale město i celá naše zem musela ještě přečkat víc jak 40 let komunistické totalitní vlády.

Dnes je metropole západních Čech opět svobodným městem, které vyniká množstvím historických pamětihodností. Mezi ně určitě patří katedrála sv. Bartoloměje ze 13. století, renesanční radnice postavená italským stavitelem Giovanni de Statiem v polovině 16. století, ojedinělé Pivovarské muzeum, historické podzemí se středověkými sklepy, františkánský klášter a kostel sv. Anny.
Všechny tyto stavby jsou součástí původního šachovnicového půdorysu historického jádra, které bylo v roce 1989 prohlášeno městskou památkovou rezervací.

Všichni, kdo navštíví Plzeň i její půvabné okolí, mohou najít celou řadu zajímavých míst, strávit zde příjemnou dovolenou a nasbírat mnoho nezapomenutelných dojmů a zážitků.


Tento dokument je dostupný v anglické a české verzi.

[ Plzeň | Centrum | Průvodce | Památky | Podzemí | Historie | Film | ... [ Univerzita ] [ Magistrát ]
Miloš Wimmer Květen 1997

Copyright © 2002 Plzeň město. Všechna práva vyhrazena. All right reserved.