Plzeňský Prazdroj - Pilsner Urquell


Odkaz na video clip o Plzeňském Prazdroji.

Plzeň a pivo.

Tyto dva pojmy k sobě neodmyslitelně patří. Vždyť tradice pivovarnictví v Plzni začíná se založením města v roce 1295 a od 14. století mohl dokonce každý, kdo vlastnil uvnitř města dům, vařit pivo. Koncem 15. století přistoupili plzeňští ku zřízení vlastního městského pivovaru, o nemž je první zmínka z roku 1501. Vařil bílé pšeničné pivo. Urputné spory mezi královskými a poddanskými městy o právo vařit pivo provázely celé 16. století.

Tradiční svrchně kvašené pivo proměnlivé kvality se pak v Plzni vařilo až do památné schůze a " vyzvání právovárečných měšťanů ku vystavění vlastního pivovaru a sladovny" dne 2.1.1839. Dne 5.10.1842 zahájil Měšťanský pivovar (dnešní Plzeňský Prazdroj) výrobu proslulého plzeňského spodně kvašeného ležáku, jenž se stal nedostižným vzorem piv českého typu.

Cestu od domáckých výrobků právovárečných měšťanů k slávě "plzeňského" - historii, tradice a peripetie pivovarnictví a pohostinství v Plzni i v Čechách - názorně dokumentuje jedinečné Pivovarské muzeum. Zamýšleno bylo již v roce 1929, ovšem válka, hospodářské a politické poměry je dovolily otevřít až v roce 1959. Sídlí v původním právovárečném domě s přilehlou gotickou sladovnou, jejichž historie sahá do období založení města. Dům, původně gotický, později renesančně upravený, byl roku 1804 klasicistně přestavěn do dnešní podoby. Od počátku 19, století byla v domě hospoda, ve 30. letech tohoto století pak známá Tázlerova pivnice.
Muzeum spravuje na 18 000 sbírkových předmětů a ročně získává do svých fondů více než 1000 dalších exponátů. Odborníky je jednoznačně zařazeno mezi světovou špičku, což potvrzuje i ta skutečnost, že v soutěži o Evropskou cenu muzeí se v konkurenci 60 muzeí dostalo až do finále. Pivovarské muzeum shromažďuje ve sbírkájch množství dokladů sladovnického, pivovarnického a bednářského řemesla, návštěvníci zde mohou spatřit kromě původních interiérů - včetně sklepa a studny tesaných v pískovcovém podloží - také bednářskou dílnu, staročeský hvozd na sušení sladu, mobiliář pivnic, formanský vůz a např i provozuschopný model parního pivovaru.

Řada zajímavostí a zážitků, včetně těch kulinářských, nabízí prohlídka pivivaru a návštěva pohostinských zařízení v areálu Plzeňského Prazdroje. Varna se 16 varnými nádobami, klasický sklep - spilka s 27 hl dubovými káděmi, proslulé ležácké sklepy (celkem 9 km v pískovci tesaných chodeb) s šedesátihektolitrovými ležáckými sudy a adalší technické zajímavosti jsou zastávkami návštěvníků při seznamování s výrobou jedinečného Prazdroje. Velkým emocionálním zážitkem je "pocta pivu", originální mutiprojekce filmu vytvořeného autory montreálského Kinoautomatu.

Město s tak slavnou pivovarskou minulostí se i v současnosti může pochlubit útulnými hospůdkami, rázovitými pivnicemi, a proslulými restauracemi.
Vyhlášená kuchyně, skvěle ošetřené pivo a pohostinná atmosféra je charakteristická pro restauraci Na spilce přímo v areálu pivovaru Prazdroj. Zbudována v prostorách bývalého kvasného sklepa je s 580 místy u stolu největším zařízením svého druhu v republice.
Pilsener Urquell Original Restaurant u pivovarské brány nabízí interiér s typickými pivovarskými prvky, muzejními exponáty a dobovou obrazovou výzdobou.
Po dlouhých létech čekání nově zprovozněná nejstarší plzeňská pivnice U Salzmanů s šesti apartmány ve stylu baroka a secese, skvělou kuchyní a útulným interiérem je argumentem sama o sobě...
Kajetánka, U okouna, pivnice Na Parkáně a mohli bychom jmenovat mnohé další restaurace, každá s něčím charaktereistických a speciálním.

Snad všichni se dají nalákat alespoň jednou za rok na "Dny piva" pořádané Plzeňským Prazdrojem a.s. v areálu pivovaru Prazdroj a v Pivovarském muzeu.
Na proslulý plzeňský mok s pestré kulturní zážitky - nejen jednou za rok - srdečně zveme i Vás...


Tento dokument je dostupný v anglické a české verzi.

[ Plzeň | Centrum | Průvodce | Památky | Podzemí | Historie | Film | ... [ Univerzita ] [ Magistrát ]
Miloš Wimmer Květen 1997

Copyright © 2002 Plzeň město. Všechna práva vyhrazena. All right reserved.