Průvodce: K nejstarším památkám minulosti


Označení královského města Nová Plzeň, jak je uvádějí staré písemné prameny, nás nenechá na pochybách, že existovala ještě jiná, stará Plzeň.
Ani ne hodinu cesty od Plzně jihovýchodním směrem ve svahu nad městečkem Starý Plzenec prožíval před tisíci lety vrchol své slávy Plzeňský hrad. Dnes z něho naleznete jen hradiště s jedinou dosud stojící otónskou stavbou - rotundou sv. Petra, která na jaře půvabně vystupuje nad koruny rozkvetlých třešní. Kulturně politický význam hradiště Hůrka dokládá i jeho prohlášení za národní kulturní památku.

Období gotiky se svým politickým a hospodářským pozadím si vyžádalo strategicky výhodnější místo pro založení města. Bylo jím území při soutoku čtyř řek poblíž dnes již zaniklé vsi Malice s gotickým kostelem Všech svatých, který sloužil Plzeňským jako svatostánek po dobu stavby nového, velkoryse řešeného chrámu na náměstí, jehož stavba trvala téměř dvě století.

Jako reprezentativnímu symbolu města byla chrámu věnována zvláštní pozornost, o čemž vypovídá i jeho vnitřní výzdoba. Plzeňská madona z jeho hlavního oltáře je jednou z nejpůvabnějších madon "krásného" slohu a ne náhodou se dočkala i barokní repliky, jíž vrcholí morový sloup před kostelem.

Při hradbách vyrostly kláštery františkánů a dominikánů, náměstí se obklopilo hrotitými štíty městských domů. Gotickou podobu města, jak ji znal všední život plzeňského měšťana, však již odnesl čas.

Dnes nám onu dávnou minulost připomenou exponáty, instalované v prostorách historického podzemí města.


Tato kolekce je dostupná v anglické a české verzi.

[ Průvodce | ... [ Plzeň | Centrum | Památky | Podzemí | Historie | Film | Události ] ... [ Univerzita ]
Miloš Wimmer Srpen 1998

Copyright © 2002 Plzeň město. Všechna práva vyhrazena. All right reserved.