Průvodce: Půvabná historická architektura


Staletý stavební vývoj vtiskl Plzni osobitou podobu, jejíž základní charakter předznamenala gotika. Renesance pak rozhojnila architektonický fond především prvky měšťanské architektury.

Nejvýraznější stavbou je bezesporu plzeňská radnice, jejíž italský stavitel - Giovanni de Statia - dokázal, že se plně orientuje ve světovém trendu soudobého pojetí prostoru. Provozní součástí radnice je dnes také sousední "Císařský dům". Na konzolu jeho průčelí byla později umístěna barokní socha rytíře Žumbery, žertovně přezdívaného Rolanda, symbolu tržních práv, který původně zdobil kašnu v severovýchodním rohu náměstí. Z renesančních měšťanských domů, často během vývoje přestavovaných nebo demolovaných, se zachovaly četné portály druhotným umístěním v průčelích pozdějších staveb.

Přestože přísně geometricky členěná Plzeň nenabízela barokní malebnosti příliš inspirace, poznamenalo baroko tvář města podstatněji, především díky výrazným uměleckým osobnostem, které v Plzni působily. Rukopis barokního architekta Jakuba Augustona lze rozeznat nejen na architektuře měšťanských domů, ale i na objektech církevních. Zabýval se dostavbou západního průčelí františkánského kostela, především však stavbou kláštera dominikánek při Litické bráně a k němu náležejícího kostela sv. Anny.

Ruku v ruce s barokní architektonickou tvorbou kráčí tvorba sochařská. S ní jsou spojena jména plzeňských sochařů Kristiána a Lazara Widmannů.

Po velkém moru roku 1680 vyrostl na náměstí morový sloup. Sochy světců z ohradní zdi tehdejšího hřbitova chrámu sv. Bartoloměje byly po jeho zrušení umístěny na Rooseveltův most.

Morový sloup a chrám sv. Bartoloměje

Ano - právě umění poskytovalo plzeňským měšťanům vhodný prostor, jak důstojně demonstrovat své ideové postoje.


Tato kolekce je dostupná v anglické a české verzi.

[ Průvodce | ... [ Plzeň | Centrum | Památky | Podzemí | Historie | Film | Události ] ... [ Univerzita ]
Miloš Wimmer Srpen 1998

Copyright © 2002 Plzeň město. Všechna práva vyhrazena. All right reserved.